wychowanie fizyczne

Wymagania edukacyjne

Wychowanie fizyczne

mgr Mariusz Czosnowski i mgr Marek Jankowiak

Przedmiotowy System Oceniania z wychowania fizycznego jest załącznikiem do Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania w Gimnazjum w Kiszkowie.

Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego będzie brany pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia , wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, świadome uczestnictwo ucznia w podnoszeniu i utrzymywaniu sprawności fizycznej oraz zaangażowanie i stosunek do przedmiotu.

Wyrabianie w wychowankach trwałych nawyków aktywności ruchowej, higieny, zdrowego odżywiania i unikania nałogów pomoże przygotować ich do pełnego uczestnictwa w kulturze fizycznej.

Cele wychowania fizycznego:

1.      Podniesienie poziomu świadomości uczniów na temat sprawnościowych, zdrowotnych i społecznych walorów aktywności ruchowej.

2.      Podniesienie poziomu sprawności i wydolności fizycznej, powiększenie potencjału zdrowotnego oraz rozpowszechnienie zdrowotnego stylu życia.

3.      Zahamowanie negatywnych tendencji oraz zmniejszenie rozmiarów i intensywności występowania zjawisk patologii wśród dzieci i młodzieży.

O wymaganiach edukacyjnych z wychowania fizycznego oraz zasadach PSO uczniowie są informowani na jednych z pierwszych zajęcięć w danym roku szkolnym. Bieżące ocenianie będzie dokonywane na podstawie:

1.      Sprawdzianów i umiejętności z gier zespołowych tj. piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka ręczna, piłka nożna oraz gimnastyki, które zapowiedziane będą z  wyprzedzeniem i z określeniem wymagań na poszczególne oceny.

Aktywności na lekcjach wf tj. zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń, inwencja twórcza, pomoc w organizacji lekcji oraz postawa „fair play”. Za 100 % obecność i zaangażowanie  uczeń otrzyma ocenę bardzo dobrą za każdy w pełni przepracowany miesiąc (nie dotyczy to tych miesięcy, w których występuje przerwa świąteczna czy np: ferie zimowe). Brak stroju traktowany jest jako nieprzygotowanie i każdorazowo odnotowany w dzienniku lekcyjnym w postaci kropki a w dzienniku elektronicznym jako np. Trzykrotne nieprzygotowanie utworzy ocenę niedostateczną.

2.      Poziomu wiedzy ze znajomości przepisów gry i edukacji zdrowotnej.

3.      Udziału w zajęciach pozalekcyjnych z wychowania fizycznego.

4.      Udziału w zawodach sportowych. Dotyczy to tych uczniów, którzy godnie reprezentują szkołę. Nie stawienie się na zbiórkę przed zawodami bez wyjaśnienia, pomimo wcześniejszej deklaracji, może być konsekwencją oceny negatywnej.

5.      Postępu sprawności (Indeks sprawności fizycznej dr Krzysztofa Zuchory).

Obowiązują następujące kryteria ocen:

1.      celujący – otrzymuje uczeń, który:

- aktywnie i systematycznie uczestniczy w zajęciach,

- samodzielnie umie organizować bezpieczne miejsce do gier i zabaw zarówno w szkole jak i poza nią,

- posiadł wiedzę i umiejętności określone w programie nauczania wf,

- samodzielnie rozwija swoją sprawność fizyczną,

- zna i stosuje zasady higieny osobistej po wysiłku i mobilizuje do tego kolegów,

- potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w rozwiązywaniu zadań ruchowych,

- przestrzega i propaguje zasadę „fair play”,

- aktywnie i systematycznie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych,

- reprezentuje szkołę w zawodach sportowych,

2.      bardzo dobry – otrzymuje uczeń, który:

- aktywnie i systematycznie uczestniczy w zajęciach,

- opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania z wf,

- sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne (zadania ruchowe) ujęte programem nauczania wychowania fizycznego,

- zna i stosuje zasady higieny osobistej,

- przestrzega zasady „fair play”,

- uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych ze średnią częstotliwością,

3.      dobry – otrzymuje uczeń, który:

- uczestniczył w zajęciach,

- opanował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej z wf,

- rozwiązuje i wykonuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne,

- zna zasady higieny osobistej,

4.      dostateczny – otrzymuje uczeń, który:

- uczestniczył w zajęciach,

-opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania wf,

- wykonuje typowe zadania o średnim stopniu trudności,

5.      dopuszczający – otrzymuje uczeń, który:

- uczestniczył w zajęciach,

-nie opanował w pełni treści podstawy programowej z wychowania fizycznego,

- podejmuje próby rozwiązywania typowych zadań o niewielkim stopniu trudności      przy pomocy nauczyciela,

6.      niedostateczny – otrzymuje uczeń, który:

- nie uczestniczył w zajęciach ( nie dotyczy to uczniów zwolnionych z powodów zdrowotnych),

- nie potrafi rozwiązać prostych problemów, zadań ruchowych określonych w podstawie programowej nawet przy pomocy nauczyciela, a zaistniałe braki uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy i kształtowanie sprawności fizycznej.

Strefa Ucznia

Przycisk Facebook "Lubię to"

Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16 we wtorek dnia 01.09.2015 r. o godz. 8.00 w szkole.
Dowóz w/g harmonogramu z ubiegłego roku szkolnego.

Szanowni Państwo.
W celu polepszenia jakości pracy szkoły wszelkie uwagi, sugestie prosimy kierować na adres
kiszgimn@op.pl
lub telefonicznie pod numer
614297032

Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja